εργαστηριο δεξιοτητων

Τι δουλειά κάνεις;

στόχοι

Δραστηριοτητεσ

• Να γνωρίσουν οι μαθητές επαγγελματίες ποικίλων ειδικοτήτων.
  • Να μπουν στη διαδικασία να σκεφτούν με το τι θα ήθελαν να σπουδάσουν ή πάνω σε ποια ειδικότητα να εκπαιδευτούν.
  • Να ανακαλύψουν τα παιδιά τα ταλέντα τους και να τα χρησιμοποιήσουν ως εργαλείο για τη μελλοντική επαγγελματική τους αποκατάσταση.
  • Να αντιληφθούν τις δυσκολίες αλλά και τα προτερήματα του κάθε επαγγέλματος.
  • Να εξασκηθούν οι μαθητές στη σωστή διατύπωση ερωτήσεων αλλά και στην ορθή κατανόηση των ανάλογων απαντήσεων.

Για το επάγγελμα του πυροσβέστη επισκέφτηκαν το σχολείο μας δύο εκπρόσωποι της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας Αγίου Νικολάου και απάντησαν στις ερωτήσεις που είχαν ετοιμάσει οι μαθητές με σκοπό να λυθούν όλες τους οι απορίες. Παρουσίασαν στους μαθητές τον εξοπλισμό και τα εργαλεία της δουλειάς τους τα οποία είναι απαραίτητα για να προστατευτούν από τους κινδύνους.

Αφού εξήγησαν στα παιδιά τις συνθήκες κάτω από τις οποίες εργάζονται, τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν και τις προϋποθέσεις που χρειάζεται κάποιος για να γίνει πυροσβέστης, έδωσαν οδηγίες για την πρόληψη από τις φυσικές καταστροφές και για την ασφαλή διαφυγή από μία κατάσταση έκτακτης ανάγκης (πυρκαγιά, πλημμύρα κτλ.).