εργαστηριο δεξιοτητων

Τι δουλειά κάνεις;

στόχοι

Δραστηριοτητεσ

• Να γνωρίσουν οι μαθητές επαγγελματίες ποικίλων ειδικοτήτων.
  • Να μπουν στη διαδικασία να σκεφτούν με το τι θα ήθελαν να σπουδάσουν ή πάνω σε ποια ειδικότητα να εκπαιδευτούν.
  • Να ανακαλύψουν τα παιδιά τα ταλέντα τους και να τα χρησιμοποιήσουν ως εργαλείο για τη μελλοντική επαγγελματική τους αποκατάσταση.
  • Να αντιληφθούν τις δυσκολίες αλλά και τα προτερήματα του κάθε επαγγέλματος.
  • Να εξασκηθούν οι μαθητές στη σωστή διατύπωση ερωτήσεων αλλά και στην ορθή κατανόηση των ανάλογων απαντήσεων.

Για το επάγγελμα του αστυνομικού επισκέφτηκαν το σχολείο μας δύο εκπρόσωποι της Ελληνικής Αστυνομίας και απάντησαν σε 70 ερωτήσεις που είχαν ετοιμάσει οι μαθητές με σκοπό να λυθούν όλες τους οι απορίες. Παράλληλα έδειξαν στα παιδιά τη χρήση του ασύρματου και της σειρήνας, ενώ τους επέτρεψαν να εισέλθουν στο εσωτερικό του περιπολικού οχήματος.

Σπουδές, εξοπλισμός, εργαστήριο και δεξιότητες που απαιτούνται για να εργαστεί κάποιος ως αγγειοπλάστης.

Είδη Μακιγιάζ και Απαιτούμενη Εκπαίδευση

• Μακιγιάζ Τηλεόρασης