πληροφορίες

Το 5ο Δημοτικό Σχολείο Αγίου Νικολάου βρίσκεται στην περιοχή Σταυρού στην πόλη του Αγίου Νικολάου και ιδρύθηκε το 2009. Η πολιτική του σχολείου μας είναι να είναι ανοικτό στην κοινωνία, να επικοινωνεί με τους γονείς και να τους εμπλέκει στην εκπαιδευτική διαδικασία. Γίνεται προσπάθεια να καλλιεργηθεί ο αλληλοσεβασμός, η αμοιβαία εμπιστοσύνη και η συνεργασία μεταξύ σχολείου και γονέων.

Στο σχολείο λειτουργεί, σχολική βιβλιοθήκη, εξοπλισμένο εργαστήριο πληροφορικής και σε όλες τις τάξεις υπάρχουν και χρησιμοποιούνται υπολογιστές και βιντεοπροτζέκτορες ως υποστηρικτικό εποπτικό μέσο με γνώμονα την ενεργό συμμετοχή των μαθητών και την ομαδοσυνεργατική μέθοδο διδασκαλίας.

Εκπονούνται πολιτιστικά, περιβαλλοντικά και προγράμματα αγωγής υγείας με σκοπό την ευαισθητοποίηση των μαθητών σε ποικίλα θέματα και την υιοθέτηση υγιών συμπεριφορών που θα τους καταστήσει ικανούς να προστατεύουν τον εαυτό τους και το περιβάλλον, ενώ παράλληλα θα αναπτύξουν την πολιτιστική τους κουλτούρα.

Ο σκοπός της ιστοσελίδας είναι εκπαιδευτικός. Είναι ένας χώρος ενημέρωσης και επικοινωνίας, με διαμοιρασμό ιδεών, σκέψεων και προβληματισμών που στόχο έχει να δώσει ευκαιρίες σύγχρονης, συνεργατικής μάθησης και αλληλεπίδρασης μεταξύ των μαθητών και των εκπαιδευτικών όπου υποχωρούν οι διαχωριστικές γραμμές μεταξύ τους και δημιουργούνται νέοι δίαυλοι συνεργατικότητας και διάχυσης.

γιορτεσ

ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΕΣ