εκπαιδευτικεσ επισκεψεισ

Γ΄ και Δ΄ τάξη

EPΓAΣTHPIO "YΦANTPEΣ"

Β΄ τάξη

Τα παιδιά επισκέφτηκαν το εργαστήριο υφαντικής και κεντητικής στην Ελούντα και γνώρισαν αυτές τις παραδοσιακές τέχνες.

EPΓAΣTHPIO XAΛKOY

Ε΄και ΣΤ΄ τάξη

APOΛIΘOΣ

Γ΄ τάξη

Παράδοση και διατροφή

MOYΣEIO "ΛYXNOΣTATHΣ"

Γ΄ τάξη

Γνωρίζω τα παλιά επαγγέλματα

ΘEMATIKO ΠAPKO ΛABYPINΘOΣ

Ημερήσια εκδρομή για όλες τις τάξεις

TAXYΔPOMEIO

Β΄1, Β΄2 ΤΑΞΗ

Οι μαθητές της Β΄ τάξης του Δημοτικού Σχολείου Επισκοπής, Ρεθύμνου ξεκίνησαν αλληλογραφία με τη Β΄ τάξη του σχολείου μας.

Αφού, λοιπόν, γράψαμε τις επιστολές μας, προσθέσαμε καρτ ποστάλ από την πόλη μας και επισκεφτήκαμε το Ταχυδρομείο ώστε να στείλουμε τα γράμματα μας.

Μπορεί να είναι μία ξεπερασμένη μέθοδος επικοινωνίας, όμως οι μικροί μας μαθητές την λάτρεψαν!

λαογραφικο μουσειο αγιου νικολαου

Β΄ ΤΑΞΗ

παρκο κυκλοφοριακησ αγωγησ

Δ΄ΤΑΞΗ

cretan olive farm

Στ΄ΤΑΞΗ

Γνωριμία με το επάγγελμα του αγγειοπλάστη.

ΠΑΓΚΡΗΤΙΟ ΣΤΑΔΙΟ

Β΄, Γ΄, Δ΄ ΤΑΞΗ

ΦΟΡΗΤΟ ΨΗΦΙΑΚΟ ΠΛΑΝΗΤΆΡΙΟ

Β΄, Γ΄, Δ΄, Ε΄, ΣΤ΄ ΤΑΞΗ

Το Φορητό Ψηφιακό Πλανητάριο ήρθε στην πόλη μας να μας εμπνεύσει και να μας εκπαιδεύσει δείχνοντας τις συναρπαστικές ανακαλύψεις στην εξερεύνηση του διαστήματος. Οι μαθητές μας μέσω του Σταθερού Θόλου και του Τηλεσκοπίου κατανόησαν τον κόσμο γύρω μας, όσα μας περιβάλλουν, ό,τι αφορά τη Γη και τη θέση μας στο σύμπαν.

Ευχαριστούμε το 3ο Δημοτικό Σχολείο για την φιλοξενία!

μουσείο "Λυχνοστάτης"

Β΄, Γ΄, Δ΄ ΤΑΞΗ

εφημεριδα "ανατολη"

Β΄ ΤΑΞΗ

ΘΑΛΑΣΣΟΚΟΣΜΟΣ - ΕΝΥΔΡΕΙΟ

Α΄- Β΄ ΤΑΞΗ

μουσειο φυσικησ ιστοριασ ηρακλειου

Α΄ ΤΑΞΗ

επισκεψη στο ΚΔΑΥ - Κέντρο διαλογής ανακυκλώσιμων υλικών
και στον κρατικο αερολιμενα ηρακλειου

Ε΄ – Στ΄ ΤΑΞΗ

λαογραφικο μουσειο
αγιου νικολαου

Στ΄ ΤΑΞΗ

Planet Crete
ΠΛΑΝΗΤΑΡΙΟ ΚΡΗΤΗΣ

Ε΄ ΤΑΞΗ

πΛαΝΗΤΑΡΙΟ, ΓΟΥΡΝΕΣ

ΣΤ΄ ΤΑΞΗ

ΒΙΩΜΑΤΙΚΗ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ ΣΤΟ ΠΑΤΗΜΑ ΤΩΝ ΣΤΑΦΥΛΙΩΝ.

Η πρώτη μας επίσκεψη για το σχολικό έτος ήταν στο μουσείο «Λυχνοστάτης» , στην Χερσόνησο Ηρακλείου. Το πρόγραμμα που παρακολουθήσαμε ήταν :“Σε μια ρώγα από σταφύλι…”

Οι στόχοι του προγράμματος ήταν τα παιδιά να γνωρίσουν το σταφύλι, τα προϊόντα του και τη διατροφική τους αξία, τις αμπελουργικές εργασίες, να βιώσουν μια παραδοσιακή ασχολία.

Με διάλογο και παιχνίδι τα παιδιά ανακάλεσαν γνώσεις για το σταφύλι και τα προϊόντα του και αντιλήφθηκαν τον κόπο που απαιτεί η καλλιέργειά του (παραδοσιακές αμπελουργικές εργασίες). Συγχρόνως, και με αξιοποίηση επιλεγμένων αποσπασμάτων από το αρχείο προφορικής παράδοσης του Μουσείου, προσέγγισαν λαογραφικά συμφραζόμενα που συνδέονται με το αμπέλι. Μετά τη συμμετοχή της νόησης επιχειρήθηκε η συμμετοχή των αισθήσεων των παιδιών, για να αναγνωρίσουν προϊόντα του αμπελιού.

Κατόπιν, οι μαθητές επισκέφθηκαν το περιβόλι του Μουσείου με τις κληματαριές, τρ’υγησαν σταφύλια και στη συνέχεια τα πάτησαν στο πατητήρι. Στο τέλος αξιολόγησαν τις γνώσεις τους παίζοντας το ψηφιακό παιχνίδι «Από το αμπέλι στο βαρέλι».

μουσειο "λυχνοστατησ"

ΚΝΩΣΟΣ, ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ

με τους συνεργάτες μας απο το erasmus+

πΛαΝΗΤΑΡΙΟ, ΓΟΥΡΝΕΣ