ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΗΜΕΡΑ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ 30 – 9 – 2022

Ασπασία Καλαμάρη

Οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας για να γιορτάσουμε την
Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού οργανώσαμε μία σειρά δράσεων εντός και εκτός του σχολείου.

Αρχικώς προσκαλέσαμε τη διατροφολόγο Ασπασία Καλαμάρη με σκοπό να μιλήσει στα παιδιά για τη σημασία την υγιεινής διατροφής στη ζωή μας, αλλά και για να δώσει διατροφικές συμβουλές σε όσους αθλούνται, αναφέροντας τι τροφές προτιμάμε πριν και μετά από την προπόνησή μας.

Γιώργος Κωστάκης

Στη συνέχεια μας τίμησε με την παρουσία του ο Γιώργος Κωστάκης, ο πρωταθλητής Ευρώπης ΑμΕΑ στο άλμα εις μήκος. Δάσκαλοι και μαθητές είχαν ετοιμάσει μία συνέντευξη με 22 ερωτήσεις για να θυμάται τη χρονιά που επισκέφτηκε το σχολείο μας. Ο αθλητής περιέγραψε στα παιδιά την πορεία του με τις δυσκολίες και τα εμπόδια που αντιμετώπισε, ενώ τους εξήγησε πόσο σημαντικό είναι να πιστεύουν στον εαυτό τους και να μην πάψουν ποτέ να προσπαθούν. Αμέσως μετά ο κύριος Κωστάκης συνόδεψε τις μεγαλύτερες τάξεις σε μία βόλτα 2.022 βημάτων.

Εκτός από τη φιλοξενία των επαγγελματιών, τα παιδιά συμμετείχαν σε πολλαπλές αθλητικές δραστηριότητες και ομαδικά παιχνίδια.

Για περισσότερες φωτογραφίες και βίντεο πατήστε εδώ .