Η Πυροσβεστική στο σχολείο μας

• Post category:Δράσεις

Η Πυροσβεστική Υπηρεσία Αγίου Νικολάου ανταποκρίθηκε στο αίτημά μας και την Παρασκευή 20/10/2023 επισκέφτηκαν το σχολείο μας ο Ανθυποπυραγός κ. Αφορδακός Κωστής και ο Αρχιπυροσβέστης κ. Σταυράκης Γιώργος για να μας μιλήσουν για το επάγγελμά τους.

Αφού εξήγησαν στα παιδιά τις συνθήκες κάτω από τις οποίες εργάζονται, τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν και τις προϋποθέσεις που χρειάζεται κάποιος για να γίνει πυροσβέστης, παρουσίασαν τον εξοπλισμό και τα εργαλεία της δουλειάς τους τα οποία είναι απαραίτητα για να προστατευτούν από τους κινδύνους.

Στη συνέχεια έδωσαν οδηγίες στους μαθητές και στους εκπαιδευτικούς για την πρόληψη από τις φυσικές καταστροφές και για την ασφαλή διαφυγή κάποιου από μία κατάσταση έκτακτης ανάγκης (πυρκαγιά, πλημμύρα κτλ.).

Στο τέλος τα παιδιά αφού έκαναν μία σειρά από ερωτήσεις που είχαν ήδη προετοιμάσει στο πλαίσιο του εργαστηρίου δεξιοτήτων, απόλαυσαν το νερό που τα δρόσισε μία τόσο ζεστή ημέρα!

Ευχαριστούμε πολύ τους κυρίους Αφορδακό και Σταυρακάκη για την όμορφη και γεμάτη αγάπη παρουσίασή τους!