Επιμόρφωση εκπαιδευτικών και γονέων στις Α΄ βοήθειες

• Post category:Νέα

Στο πλαίσιο των ενδοσχολικών επιμορφωτικών δράσεων, πραγματοποιήθηκε σεμινάριο για τους εκπαιδευτικούς και για τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του 5ου Δημοτικού Σχολείου Αγίου Νικολάου με θέμα τις Πρώτες Βοήθειες.

Στο σεμινάριο παρουσιάστηκαν τα ακόλουθα θέματα: αντιμετώπιση τραυματισμών, πνιγμονής, αιμορραγίας, επιληπτικής κρίσης και τσιμπημάτων. Το σεμινάριο ολοκληρώθηκε με πρακτική άσκηση στην αντιμετώπιση πνιγμονής από τους συμμετέχοντες και με επίδειξη του τρόπου πραγματοποίησης  ΚΑΡΠΑ (Καρδιο-αναπνευστικής Αναζωογόνησης) σε βρέφη, παιδιά και ενήλικες με τη χρήση αυτόματου απινιδωτή. Στη συνέχεια ακολούθησε συζήτηση και επίλυση αποριών.

Εισηγήτρια του σεμιναρίου ήταν η Κα Ανδρεαδάκη Ειρήνη, Δ/ντρια Δ.ΙΕΚ Βοηθών Νοσηλευτών ΓΝΑΝ.

Ευχαριστούμε θερμά τον Σύλλογο Διδασκόντων του 1ου Γυμνασίου Αγίου Νικολάου για την ευγενική παραχώρηση του προπλάσματος για την ΚΑΡΠΑ, καθώς και του εκπαιδευτικού απινιδωτή.